Profil fotoğrafı

Mimarlar

 • Herkese Açık Grup
 • 2 ay 1 hafta önce
 • 217

  Gönderiler

 • 255

  Üyeler

PLANDA, KESİTTE VE GÖRÜNÜŞTE KALEM KALINLIKLARI

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Mimarlar PLANDA, KESİTTE VE GÖRÜNÜŞTE KALEM KALINLIKLARI

son güncelleme tarihi: Mimarlar 1nurcan nurcan yıl önce
5 sesler
5 yanıt
 • Yazar
  Gönderiler
 • #3798
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  İYİ GÜNLER BEN PLAN, KESİT VE GÖRÜNÜŞ ÇİZİMİ YAPTIKTAN SONRA TAM OLARAK BUNLARIN KALEM KALINLILARINI NE YAPACAĞIM?KALEM KALINLIĞINDAN ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞEY; PLANDA DUVAR EN KALIN, SONRA KOLON, SONRA KAPI VE PENCERELER VE İNCESİ İSE TEFRİŞLER Mİ OLACAK? AYNI ŞEKİLDE KESİTTE KESİLEN YERLER KALIN GÖRÜNÜŞE GİREN YERLER DAHA MI İNCE ÇİZİLECEKTİ? AYRINTILI ŞEKİLDE BİLMİYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

  #3799
  Mimarlar 3İlker Ünal
  Katılımcı

  Merhaba Nurcan,

  Mimari teknik çizimde kalem kalınlıklarını ayarlamanın belirli bir mantığı var.

  En kalın gösterilecek kısımlar her zaman kestiğin nesneler ve taşıyıcı sistem (kolon – kiriş) olmalı.

  Sonrası çizimde önem sırasına göre değişir.

  Çizimde en çok ortaya konulması gerekenden en az önemli olana kadar kalem kalınlığını inceltmek gerekir.

  Bu da ne çizdiğinle alakalı bir konudur. Kalınlıkları ne çizdiğine göre kendin ayarlamalısın. Yani ezberden yapılacak bir yöntem yok.

  Yani mesela plan üzerinde çalışıyorsan, en kalın göstereceğin nesne öncelikli olarak kolonlar olmalı.

  Ama eğer kat kesiti üzerinde çalışıyorsan, bu çizimde en kalın gösterilecek alanlar alt ve üst döşemeler olmalı gibi.

  Diyelim ki bir duvar kesit detayı çiziyorsun. O zaman en kalın olarak duvarın beton kısmını, en ince kalemle de sıva çizgisini çekmelisin.

  #3800
  Mimarlar 4Hülya Ergeç
  Katılımcı

  Eğer görünüş üzerinde çalışıyorsanız ve kesitte olduğu gibi birşey kesmediğiniz için en önde olanı en kalın ve en arka planda kalanı en ince olarak çizmelisiniz. Çizimin etrafındaki diğer öğeleri ise (ör: ağaç, araba, çevredeki diğer binalar gibi) en en ince olarak göstermeli, kendi konunuzu öne çıkartmalısınız. Kolay gelsin 🙂

  #3801
  Mimarlar 5Borga Akyıldız
  Katılımcı

  Belirli bir mantık kuralının çerçevesinde kalacak şekilde, İlker beyin de yukarıda söylediği gibi aslında her mimar kendi çizim tekniğini kendisi oturtmalıdır. Genel mantık da şudur:

  Yatay ve düşey kesit düzlemleriyle konunun yaptığı ara kesitler, genellikle kalın çizilerek belirtilir. Kesit yüzeylerine ilişkin çizgilerin dışında kalan görünüş çizgileri ise ince çizilir.

  Uygulama projelerinde detay resimlerinde kesit düzlemi tarafından kesilen her malzeme belli bir taramayla belirtilir.

  0.4 ve 0.6 arası kalınlıklar: Özellikle 1/200 ölçekli projelerde (veya 1/100, 1/50 planlarda ) malzeme simgeleri için taramaların kullanılmadığı yerlerde, kesit düzlemiyle kesilen yapı elemanlarının sınırlarında kullanılır. Kesit ve görünüşlerde ise önerilen zeminin anlatımında uygundur. Eğer 1/20 ve daha büyük ölçekli projelerde çalışıyorsanız kesit düzlemiyle kesilen yapı elemanlarının sınırlarında kullanmak doğrudur.

  0.2 ve 0.4 arası kalınlıklar: Plan ve kesit görünüşe giren yapı elemanlarının ve birleşik yapı bileşenlerinin ayrıntılarında kullanabilirsiniz. Malzeme simgeleri için taramaların kullanıldığı 1/100, 1/50 ölçekli projelerde kesit düzlemiyle kesilen yapı elemanlarının sınırlarında veya sürekli kalın çizgi ile çizilmesi gerekmesine karşın kesit düzlemiyle kesilen yapı elemanlarının sınırlarının bir birine çok yaklaştığı durumlarda kullanılır.

  0.1 ve 0.2 arası kalınlıklar: Boyut ve boyut bağlama çizgilerinde veya yapı elemanlarının kesit düzlemiyle, kesilen yüzeylerin malzeme simgeleri için taranmasında kullanılır. Ayrıca yapı bileşen ve malzemelerinin görünüşe giren derzlerinde, planda, doğrama kanatlarının açılış yönünün gösterilmesinde, görünüşlerde doğramaların içe açılan kanatlarının açılış yönünün anlatımında, duvar boşluklarının genişlik ve yüksekliğinin yazıldığı, duvar boşluğunun ortasından geçen işaretleme çizgisi gibi yerlerde bolca kullanılır. Bunun yanında plan, kesit ve görünüşlerde, bilgilere ilişkin kılavuz çizgilerinde; modüler ızgara çizgilerini en arka planda göstermek için kullanmak uygundur.

   

  #3803
  Mimarlar 6Engin Öztürk
  Katılımcı

  En önden en arkaya doğru, çizgi kalınlıklarımızı kalından inceye doğru ayarlamak doğru bir mantık. Kestiğiniz yüzey elbette en önde olacağından dolayı en kalın olarak onu çizmelisiniz. Birde önem sırası var tabi. Siz binanızı çiziyorsanız, binanın etrafındaki çalılar ve ağaçların önemi binanıza göre daha az olduğundan ve öncelikli olarak onları göstermeniz gerekmediğinden dolayı, ama yinede çizilmeleri gerektiğinden  en ince kalınlıkta onları gösterirsiniz. yinede basitçe genele dökmek gerekirse, kolonlarda 0.6 ; duvarlarda 0.45 ; ölçü ve akslarda 0.3 ; detay çizimlerinde sıva için veya kapı ve pencere çizerken  0.25 ;  küçük yazılarda 0.2 ve çizim çevresinde gösterilecekler için 0.1 kullanabilirsiniz.

  #3804
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  hepinize çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

X
X