Profil fotoğrafı

Mimarlar

 • Herkese Açık Grup
 • 2 ay 1 hafta önce
 • 217

  Gönderiler

 • 255

  Üyeler

Dairesel pleksi kaplama

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Mimarlar Dairesel pleksi kaplama

son güncelleme tarihi: Mimarlar 1Gamze Sünneli ay hafta önce
4 sesler
6 yanıt
 • Yazar
  Gönderiler
 • #2350
  Mimarlar 2Gamze Sünneli
  Katılımcı

  Merhabalar,
  Ben kare kolonların etrafına dairesel pleksi kaplama yapmak istiyorum. Bununla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olabilir mi? Bu pleksi malzemeyi kolona nasıl adapte ederim bunu bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  #2351
  Mimarlar 3Arda Selçuk
  Katılımcı

  Selam,
  Pleksi ile kolona boydan boya mı kapalayacaksınız? Yani planı tam bir daire mi olacak?

  Pleksi kalınlığına göre değişik bir malzeme. Ben genelde duvarlarda ve tabii tavanlarda bir boru gizlenecekse, boruya paralen aluminyum çıta duvara tavana vidalatırım. Sonra pleksiyi bükerek bu iki aluminyum içine koyuveririm. Tabii içine de floresan dizince çok şahane bir aydınlatma olur. Ancak yıllar sonra pleksiyi oradan çıkarıp yeniden asmaya kalktığımızda ise pleksinin ilk günkü gibi zar zor araya girmesini bırakın o formu aldığı görünür.

  Pleksiyi ısıtıp kalıplara koymanız gerekir. Açıkçası kolonu kaplamak zordur. Bir kasnak yapmanız gerekir. Arkadan ışık yapacaksanız kasnak görünecektir gibi gibi.

  #2352
  Mimarlar 2Gamze Sünneli
  Katılımcı

  Kare kolonun etrafını tamamen kapatmak istiyorum. Planı daire olacak ve tavana kadar olmayacak. 120 cm yükseklikte içerden ked aydınlatmalı dekoratif amaçlı olacak. Merak ettiğim bu pleksi malzeme kolona nasıl bağlanıyor, hangi profil ile? demir çelik vs.

  #2353
  Mimarlar 5Engin Öztürk
  Katılımcı

  Merhaba,
  Kolonu tam daire kaplamak istiyorsunuz. Farklı malzeme kullanma sıkıntısı yoksa; Dökme alçı kullanabilirsiniz. Uygulaması hem kolay hemde maliyet açısından daha uygun olacaktır. İstediğiniz çapta alçı hazırlanıp montajı yapılır. Montaj için 40x40x1,5mm kutu profil ile kasnak oluşturmanız gerekiyor sadece.

  #2354
  Mimarlar 2Gamze Sünneli
  Katılımcı

  Çok teşekkürler 🙂

  #14922
  Mimarlar 7ates
  Katılımcı

  Merhaba,

  En yakındaki cnc lazer kesimi, sac bükümü yapan firmaya gidip yapacağınız işi anlatın onlar size profilden silindir şeklinde taşıyıcı sistemi yaparlar. Genellikle bu firmalar pleksi de işledikleri için pleksiyi de silindir şeklinde büküp bütün işi bitmiş şekilde verirler.
  Orta veya büyük açıkhava reklamcısı bir firma da bu işinizi yapar.
  kolay gelsin.

  #14929
  Mimarlar 2Gamze Sünneli
  Katılımcı

  Ateş bey çok teşekkürler 🙂

  Aynen tarif ettiğiniz gibi çözüldü konu. İnce büküm yaptılar ve montajı da sorunsuz halloldu neyseki. Benim ilk defa pleksi ile bu tarz bir uygulama yapışım. Biraz stres oluşum ondan.

  Tüm yardımlar faydalı oldu, herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

X
X