Profil fotoğrafı

Mimarlar

 • Açık Grup
 • 1 hafta 3 gün önce
 • 450

  Mesajları

 • 239

  üyeler

2 katlı ev planı

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Mimarlar 2 katlı ev planı

Son güncelleme tarihi: Mimarlar 1nurcan nurcan şu anda
4 Kişi
5 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #3703
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  ben 2.sınıf öğrencisiyim ve 2 katlı yazlık şeklinde 148.5-185m2 arası bir ev planı tasarlamam gerekiyor. sizce bu konut nasıl olmalı? tasarlayacağım evde nelere dikkat etmem gerekiyor yaşama alanı,mutfak,ebeveyn yatak odası ve ebeveyn giyinme odası ile duş,çocuk odası,misafir yatak odası,banyo,wc,garaj olmalı. 180 m2 teras dahil değil. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  #3704
  Mimarlar 3Verda Özyiğit
  Katılımcı

  Nurcan selam,
  Bir kere yazlık ev olacağına göre, sıcak iklime göre düşünüp düz çatı kullanabilirsin. Bu iyi haber, çünkü eğimli çatının daha çok detayı ve zorluğu olur. Giriş, mutfak, wc ve salon (yaşama alanı) yakın olmalı. Ve hepsi giriş katta olmalı elbette. Odaları ise geniş banyo ile üst kata koymalısın. Salondan mutlaka dışarıya, bahçeye açılan bir teras olsun, geceleri akşam yemeği hep açık teraslarda yeniyor… Mutfak ile bu terasın ilişkisini iyi kurmaya özen göster. Teras ve yaşam alanı mutfağa kolay erişimi olan yerler olmalı. Garajı mutlaka evin kör noktasına koy. Salon ve açık terastan kesinlikle garaj görünmesin. Bunlara dikkat edersen sanırım başlamak adına yeterli olur. 🙂 Kolay gelsin.

  #3705
  Mimarlar 4Gökhan Gürsoy
  Katılımcı

  Verda hanım olaya daha teknik ve fonksiyonel açıdan bakmış. Bence önce konseptinizi belirlemelisiniz. Bunun için de verdiğinizden daha çok bilgiye ihtiyaç var.

  Mesela evin konumu şehir olarak neresi? Işık alıyor mu? Çevresinde manzara var mı? Ne tarafta? Denize uzak mı? Yakın mı? Çevrede yapılar var mı? Varsa neler var? Bütün bunları iyice etüd etmelisiniz başlamadan evvel. Etrafınızı iyice inceledikten sonra, iyi bir konsept çıkmalı ortaya. Mesela Frank Lloyd Wright’ın Şelale evini düşünün: https://mimarobot.com/forum/wiki/selale-evi/

  Ev bir ormanın içinde ve mimar şelaleyi kullanıyor konsept olarak. Su seslerini deneyimletiyor. Şelale ile yapı bütünleşiyor.
  Şelale konseptini ortaya koymasa, böyle muazzam bir yapı hiç var olmayabilirdi. Evin bütün konseptini orman ve şelale belirlemiş.

  Sizde etrafınızdaki ögeleri iyi kullanırsanız, ortaya iyi bir tasarım çıkar.

  Yeterki güçlü bir konsepti oluşturacak, kullanabileceğiniz çevresel konuları ve çerçeveyi doğru belirleyin. Selamlar.

  #3706
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  yardımlarınız ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. elinizde örnek plan varsa paylaşabilir misiniz? konut planını çizerken 1.kat ve 2.kat diye 2 katın da planlarını ayrı ayrı mı çizmem gerekiyor yoksa iki planı da birleştirmem mi gerekiyor? yardımlarınız için tekrar çook teşekkür ederim.

  #3708
  Mimarlar 6Alp Şekeroğlu
  Katılımcı

  Sevgili Nurcan, belli ki ilk projelerinizden birisini çalışmaktasınız. Öncelikle kolaylıklar diliyorum. Konut planını çizerken, her iki katı da ayrı ayrı çizmeniz gerekiyor. Bu iki planı üst üste koyduğunuzda, taşıyıcı kolonlar birbirinin üzerine denk gelmeli. Yani örtüşüyor olmalı. Çünkü taşıyıcılar zeminden en üst kata kadar hep aynı aksta gider. Ayrıca iki katı ayrı ayrı çizerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, ıslak zeminlerin, yani wc, mutfak gibi su olan mekanların da aynı iz düşüme geliyor olması. Yada bir katın ki diğerinkinden çok uzakta olmamalı. Çünkü dikey pimaş boruları her iki katta da pis ve temiz suları toplayarak aşağı inmelidir. Aslında proje göndermeyi çok doğru bulmuyorum. Çünkü başkasının projesini kopyalamaktansa, herkes kendi projesini çalışmalıdır. Sadece size örnek ve yol gösterici olsun diye dosyalar bölümüne bir yazlık örneği yükledim. Bu arada itiraf ediyorum, aynısını yapmayın diye bilerek sizinkiyle m2 olarak uyuşmayan, daha büyük bir yapı seçtim. 🙂 Yolluyorum ki inceleyin. Ama sakın aynısını yapmayın. Hemen anlaşılır… https://mimarobot.com/forum/dosya-kategorileri/?catid=21 Kolay gelsin.

  #3709
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi,fikirlerinizi uygulamaya çalışacağım. iyi akşamlar

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X