Profil fotoğrafı

Makina Mühendisleri

 • Açık Grup
 • 4 ay 1 hafta önce
 • 252

  Mesajları

 • 51

  üyeler

Tesisat proje çizimi

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Makina Mühendisleri Tesisat proje çizimi

Son güncelleme tarihi: Makina Mühendisleri 1Ozan Karakoç şu anda
2 Kişi
3 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #2702
  Makina Mühendisleri 2Ozan Karakoç
  Katılımcı

  Merhaba,
  Pissu tesisat projesi çizeceğim autocad de. Arama nasıl çizerim, nereden başlamalıyım, bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  #2703
  Makina Mühendisleri 3Ahmet Bozkir
  Katılımcı

  Merhaba,
  Projeye başlamadan önce ilk olarak elimizdeki mimari projeyi temizlemek gerekli. Gereksiz tüm katmanları silip, taban oluşturacak mimari projeyi gri renge boyamalı. Bakıldığında geri planda kalması ve yapılan yeni işlerin daha anlaşılır olması için.

  Mimari temizleme işi bittikten sonra mimariyi incelemek, tanımak gerekli.Mesela mekanik odaları nereler? şaftlar nerede var? pissu inişlerini nerelerden nasıl yaparız? ıslak hacimler nerede? mimari kesitler veya görünüşler varsa onlarda incelenmeli. Çünkü rogara hangi kattan veya hangi kottan çıkış yapabileceğimizi belirlemek gerekli. Rogarlarını nerelere koyabilirsin müsait olan yerler neresi gibi sorulara cevap bulduktan sonra çizime başlayabiliriz.

  #2704
  Makina Mühendisleri 3Ahmet Bozkir
  Katılımcı

  Çizime ilk olarak üst kattan başlayıp alt kata doğru toplamak en mantıklısıdır.En üst katta ıslak hacim varsa çözülmeli isteğe göre detay olacaksa detay şeklinde hazırlanmalı. Mutfak, fast-food gibi alanlar varsa yağlı pissu ağızlar bırakılmalı isteğe göre tezgah altı yağ ayırıcı konulmalı, mağaza varsa isteğe göre pissu ağzı bırakılmalı ve mekanik oda mevcut ise süzgeçler bırakılmalı. Bırakmış olduğumuz ağızları alt katın tavanında uygun yerlerden inilmeli ve inilen noktalara kolon numaraları verilmeli.Tekrar bu katta da üst katlardaki anlattığım gibi mahaller mevcut ise aynı işlemler uygulanmalı, kolon numaraları verilmeli.Kaç katımız varsa bu şekilde toplayarak aşağıya kadar inilmeli.İnme işlemi tamamlandıktan sonra daha önce belirlemiş olduğumuz rogarlara çıkış yerlerinden çıkışımızı yaparız.Tabi toplama işini yaparken wc pissuları ayrı süzgeçler ayrı olarak rogara çıkar. Yağlı pissu hatları ise rogara çıkmadan önce istege bağlı olarak ya mahal içine yağ tutucudan geçerek yada toprağa gömülü yağ tutucudan geçerek rogara gider. Eğer rogar altında bodrum katlarımız mevcut ise ve bizim çıkmamız gereken rogar yeri üst katta kalıyor ise pissu çukurları koyarak ve gerekli pissuları çukurlara toplayarak çukur içindeki pompalar yardımıyla basınçlı pissu hattı olarak rogara götürülür.En alt katta büyük mekanik odalarımız var ise isteğe bağlı olarak ızgara koyarız ve bu ızgaraları pissu çukurlarına toplarız ve basınçlı pissu hattı olarak rogara basarız.Otoparklar varsa eğer süzgeçler yerleştiririz ve rogara çıkabiliyorsak direk rogara çıkarız çıkamıyorsak çukurlara toplayarak çukur içindeki pompalar yardımıyla basınçlı pissu hattı olarak rogara götürürüz.Islak hacimlerden uygun noktalardan havalık hatları alınarak çatıya kadar çıkarılır.En üst kattaki kolonlarımızı da havalık olarak çatıya çıkartırız.Havalık hattındaki amaç kokuyu engellemek.Bu işlemleri yaptıktan sonra çatı katından yağmur suyu inişleri belirlenir alt katta toplana biliyorsa toplanır toplanamıyorsa rogara çıkan kata kadar indirilir ve yakın olanlar birleştirilerek uzak olanlar ise ayrı yağmur rogarlarına çıkış yapar.

  Çizim işi bittikten sonra projenin şeması çıkartılır.Projedeki kullanılan semboller ( lejant ) oluşturulur.Daha sonra proje ölçeğine göre paftalar oluşturulur.Oluşturulan paftalara başlıklar yerleştirilir ve lejant konularak projemiz çıktıya hazır konuma getirilir.

  #2705
  Makina Mühendisleri 2Ozan Karakoç
  Katılımcı

  Ahmet bey, harika anlatmışsınız. Sabırla ve sırayla. Çok teşekkürler.

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X