Profil fotoğrafı

Makina Mühendisleri

 • Açık Grup
 • 3 ay 1 hafta önce
 • 253

  Mesajları

 • 52

  üyeler

Tesisat boruları yerden mi? Duvardan mı geçmeli?

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Makina Mühendisleri Tesisat boruları yerden mi? Duvardan mı geçmeli?

Son güncelleme tarihi: Makina Mühendisleri 1Berk Altay yıl ay önce
5 Kişi
4 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #3861
  Makina Mühendisleri 2Onur Timurkan
  Katılımcı

  Merhabalar. Tesisat boruları yerden mi döşenmeli yoksa duvardan mı sizce ? Örnek projelere göz attığım zaman, boruların duvardan döşendiğini görmekteyim. Oysa Manisa?da yaşıyorum ve buradaki inşaatlarda borular (soğuk-sıcak su ve kalorifer boruları) hemen hemen tüm inşaatlarda yerden döşenmekte. Bu konuda fikrinize ihtiyacım var. Duvardan döşenen borularda bir standart var diye duymuştum. Borunun nereden geçeceğini buna göre kestirebiliyordunuz. Ama yerden döşendiğinde tam bir karışıklık hakim. Pis su borusu, soğuk-sıcak su borusu, kalorifer borusu birbirine karışabiliyor. Boruların duvardan veya yerden döşenmesi konusunda avantaj-dezavantajlar ne olabilir? Projeyi çizen mühendis arkadaşlar duvardan döşenecek şekilde çiziyor, ustalar ise kafalarına göre mi döşüyor? Sorular var pek çok kafamda. Teşekkürler şimdiden cevaplar için, iyi çalışmalar.

  #3862
  Makina Mühendisleri 3Borga Akyıldız
  Katılımcı

  <span style=”font-size: 8.5pt; line-height: 115%; font-family: ‘Verdana’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: Calibri; mso-fareast-theme-font: minor-latin; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-theme-font: minor-bidi; color: #2a4e64; mso-ansi-language: TR; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA;”>Makineci değil iç mimar olarak fikrimi belirteyim. Bizim açımızdan en sağlıklı sıhhi tesisat döşeme şekli yerden dir. Böylece özellikle banyo yada wc ye korkmadan ve çekinmeden aksesuar takabilir, duşkabin montajı gibi işleri gözünüz kapalı yapabilirsiniz.</span>

  #3863
  Makina Mühendisleri 4Ahmet Bozkir
  Katılımcı

  Bütün evin tesisatını yerden götürdüğünüzü ve borularda kaçak olduğunu hayal edelim birde 🙂 Tam bir kabus olur. Bence yerine göre borular gerek yerden gerek duvardan gitmelidir. Bu konuda boru kalınlıkları , dikey boru ile ilişkisi gibi konular karar vermemize yardımcı olacak asıl ögeler olmalı. Sakın bütün evin borularını yerden yapmayın. Dertsiz başınıza iş açmayın derim. Saygılarımla.

  #3864
  Makina Mühendisleri 5Ercan Akkurt
  Katılımcı

  Öncelikle sıhhı tesisat döşeme mantığını özet şekilde bir anlatmak lazım. Soğuk su ve sıcak su (temiz sular) borularını şehir şebekesi su deposu veya mevcut hattan alarak yerden yani döşemenin altından dağıtarak tefrişlere – lavabo,klozet,evye vs. – duvardan çekilerek verilmelidir. Kat planında ise bu tesisatlar düzgün ve uygulanabilecek şekilde çizilmelidir. Çünkü kolon şeması kat planına göre çizilir ve kat planı kolon şemasının temelidir. Kat planında çizim ne kadar doğru ve uygulanabilir olursa kolon şeması da o kadar doğru olacaktır. Kat planı dediğimiz üst görünüştür, kolon şeması ise yan görünüşdür. Proje çiziminde mühendisler doğru ve uygulanabilecek şekilde tesisatı çizerler ve ustalar, kalfalar projeye göre hareket etmelidir. Kesinlikle kafalarına göre iş yapmamalı ve şantiye şefi tarafından çok sıkı kontrol altında tutulmalıdırlar. Ahmet beyin de yukarıda dediği gibi, duruma göre tesisat hem yerden hemde duvardan çekilmesi suretiyle uygulanır.

  #3865
  Makina Mühendisleri 6Berk Altay
  Katılımcı

  Boruları yerden ve özellikle dipdibe döşemek çok sakıncalıdır. Çok şart olmadıkça ( duvarlarda demirli beton olması, borunun geçecek mesafesi olmaması veya mekan sahibinin özellikle istemesi gibi ) asla ama asla yerden döşeme yapılmamasını tavsiye ederim. Bir arıza olduğunda yerden bulunması çok zordur. Diyelim ki şansınız yaver gitti ve akıntı olan yeri tespit edebildiniz, bu sefer de tamiri çok zordur. Ayrıca bir konuda eğer ev bir süreliğine boş bırakılacaksa, mesela tatil sebebiyle, yerden döşenen tesisatın içinde kesinlikle su kalır. Bilginize…

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X