Profil fotoğrafı

Makina Mühendisleri

 • Açık Grup
 • 2 ay önce
 • 252

  Mesajları

 • 51

  üyeler

Klima Santrali / sıcak su kazanı

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Makina Mühendisleri Klima Santrali / sıcak su kazanı

Son güncelleme tarihi: Makina Mühendisleri 1Ozan Karakoç şu anda
2 Kişi
2 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #2862
  Makina Mühendisleri 2Ozan Karakoç
  Katılımcı

  Bir üniversitemizin kütüphanesinde devasa bir klima santrali gördüm.Binada radyatör yok ısıtma-soğutma ve havalandırma klima santraliyle yapılıyor.(yalnız odalarda spilit klimalar da yok değil).Kış aylarında bu santralin ısıtma ünitesi doğalgazlı sıcak su kazanı ile ısıtılıyor.Bana hem santralin hem de d.gazlı sıcak su kazanı ve tesisatının kurulması fuzuli gibi geldi.Tesisatı incelediğim ve anladığım kadarıyla böyle yorumluyorum.Bayağı karışık bir de boru ağı var.Yanlışım varsa düzeltiniz.Teşekkürler.

  #2863
  Makina Mühendisleri 3Tanju Gültekin
  Katılımcı

  Merhaba,
  Split klima olarak gördüğünüz cihazlar duvar tipi fan coil olabilir. Eğer fancoil ise ısıtma ve soğutmayı fancoiller vasıtasıyla yapıyoruz. Ortamın havalandırılması veya klimatizasyonu klima/havalandırma santralları ile yapıyoruz.
  Klima santralinde dışarıdan aldığımız havayı belirli bir dereceye kadar ısıtırak (veya soğutarak),nemlendirme,filtreleme gibi birtakım işlemlerden sonra içeriye üflüyoruz. Yüksek maliyetlerden dolayı klima santralleriyle çoğunlukla binanın ısıtma ve soğutma ihtiyacının tamamı karşılanmıyor. Destek olarak fancoil-radyatör-yerden ısıtma gibi sistemler kullanılıyor. Santrallerin içerisindeki ısıtıcı ve soğutucu bataryaların enerji ihtiyacını karşılamak için kışın kazan, yazın chiller kullanılıyor.
  Burada sıcak su kazanı ısıtıcı serpantinler için, ısıtma sistemi için, kullanım sıcak suyu için en az birisi için fonksiyonu vardır.

  #2864
  Makina Mühendisleri 2Ozan Karakoç
  Katılımcı

  Teşekkür ederim. Cevabınız gayet açıklayıcı olmuş.Bilmediğim bir konuydu, faydalandım.

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X