Profil fotoğrafı

Makina Mühendisleri

 • Açık Grup
 • 3 hafta 5 gün önce
 • 253

  Mesajları

 • 52

  üyeler

Kanallı Klima

Son güncelleme tarihi: Makina Mühendisleri 1Meral Türköz şu anda
3 Kişi
3 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #2869
  Makina Mühendisleri 2Meral Türköz
  Katılımcı

  Selam arkadaşlar,
  Toplam hacmi 900m3 olan bir hacimde ısıtma soğutma ve havalandırma ihtiyacını kanallı spilit klimalarla karşılamak istiyorum. Bunun için her biri 12.7 kw ve 1800m3 hava debisine sahip 4 cihaz kullanmayı düşünüyorum. Mahalin 2500m3 de taze havaya ihtiyacı var bunu da kanallı klimalara dışarıdan %50 taze hava almak şartıyla yapacaktım ancak şimdi bir sorunum var ki oda şu kanallı klimalar % 50 taze hava ile çalışmıyormuş en fazla %20 deniliyor klima firmalarından bu konuda tam bilgi alamadım. Konuyu bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
  Saygılar.

  #2870
  Makina Mühendisleri 3Ahmet Bozkir
  Katılımcı

  Selam
  Dışarıdan taze hava miktarı cihazın hava debisi miktarının %20 sinden daha fazla olmamalı aksi durumda konforsuzluk baş gösterir. Cihaz dışardan aldığı havayı ısıtmak-soğutmak için ekstradan çaba harcayacaktır.Bu sebepten dolayı yeteri kadar ısıtma-soğutma yapamayacaktır. Gerekli ısı kaybı-kazancı hesaplarını yaptıktan sonrada uygun kapasitede cihazlarla uygulamasını yapabilirsin.

  #2871
  Makina Mühendisleri 4Murat Aksoy
  Katılımcı

  Kanal basınç kayıplarını hesaplayıp, yüksek statik basınçlı cihaz seçmelisiniz. Yani kanal tasarımını cihazın kapasitesine göre belirlemelisiniz.
  Kolay gelsin

  #2872
  Makina Mühendisleri 2Meral Türköz
  Katılımcı

  Çok teşekkürler

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X