Profil fotoğrafı

Kentsel Tasarımcılar

 • Açık Grup
 • 1 ay önce
 • 46

  Mesajları

 • 36

  üyeler

yeni imar yönetmeliği istanbul için uygunmu acaba

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Kentsel Tasarımcılar yeni imar yönetmeliği istanbul için uygunmu acaba

Son güncelleme tarihi: Kentsel Tasarımcılar 1Atilla Soysal yıl ay önce
2 Kişi
1 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #4697
  Kentsel Tasarımcılar 2kürşat çavdar
  Katılımcı

  yeni yayınlanan planlı alanlar tip imar yönetmeliği ne kadar uygun istanbulda yatay mimariyi gerceklestirecek alan kaldımı yoksa başka bir istanbul varda bizimmi haberimiz var

  imar yönetmeliği öngörüsü ne kadar mantıklı sizce

  #4699
  Kentsel Tasarımcılar 3Atilla Soysal
  Katılımcı

  Siyasi mevzulara girmeden bu konu hakkında fikrimi paylaşayım 🙂 Nisan ayında yayınlanan bu taslak üzerine halen tartışılıyor. Ve Kürşat beyin de ilettiği gibi, yatay mimari fikrini destekleyen maddeler epey dikkat çekici. Ve yine Kürşat beyin dikkat çektiği üzere bu yataylaşma fikri özellikle Istanbul gibi bir nüfusa sahip olan bir megakent için hiç ama hiç gerçekçi değil.

  Bu sebeple, ben bu konuya son derece şüpheci yaklaşmaktayım. Bence bu yataylaşma fikrinin altında kötü niyetler var. Diyelim ki bu imar yönetmeliği geçti ve kabul gördü. Bu noktada, eskiden 1200 metrekarelik bir alan üzerinde yüzde 40 taban oturumu ile 480 metrekare alanında bina yapılabiliyordu. Yeni yönetmelikle bu alan 720 metrekareye çıkacak demektir. Yani bina oturumu kenarlarındaki payı azaltacaklar diye de okuyabiliriz bunu. Sonrasında mimaride tekrar bir dikeyleşmeye gidilirse, bu noktada aynı yüksek katlı binaları bu sefer aralarında çok daha az boşluk ve yeşil alan bırakarak inşa etmek mümkün olabilecek. Bu da daha az yeşil alan ve daha çok betonlaşma demek olacak.

  Bu sebeple bence yataylaşma konusu, kentlerimizi daha fazla betonlaşmaya götürecek bir stratejiden ibarettir. Betonlaşmanın önünü açmak değil, artık kentimizi yeşillendirmek ve daha yaşanılır kılmak gereklidir.

  Herkese kolaylıklar dilerim.

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X