Profil fotoğrafı

İnşaat Mühendisleri

• Herkese Açık Grup
  • 1 ay önce
  • 160

Gönderiler

• 98

Üyeler

Statik Teklif nasıl verilir?

Güncel Haberler Forumlar İnşaat Mühendisleri Statik Teklif nasıl verilir?

son güncelleme tarihi: İnşaat Mühendisleri 1Sinan Balcıoğlu yıl ay önce
5 sesler
5 yanıt
  • Yazar
    Gönderiler
    İnşaat Mühendisleri 2kaanturkum
    Katılımcı

Arkadaşlar, uzun süredir Statik proje yapıyorum…

ama mevcut durumda (malumunuz ekonomik kriz ve bunun yanında iki adet çocuk) kendim de dışarıdan statik proje işleri almak istiyorum (zorunlu olarak) .

Yalnız bu işlerin nasıl yürüdüğü hakkında en ufak bir fikrim yok…

hangi kurumlara gitmeliyim, kimlerle konuşmalıyım, nasıl teklif verilir….

vb aklınıza gelen herşeyi söyleyin…

mevcut koşullarda ne yapmak gerekiyorsa artık…

İnşaat Mühendisleri 3Hakan Ulusavaş
    Katılımcı

Merhaba Kaan,

İlk forum paylaşımın sanırım, öncelikle aramıza hoş geldin. Güzel bir konuya değinmişsin.

Açıkçası bu aralar inşaat sektörü çalışanları olarak hepimiz aynı durumdayız galiba…

İş almak ayrı dert, iş aldıysan proje paranı almak da bambaşka bir dert oldu.

Öncelikle eğer maaşlı bir işin varsa, onu kaybetmemeye çalış.

Çünkü yeni iş aramaya kalkmak çok daha feci bir durum olur şu anda.

Her taraf işsiz yeni mezun dolu. Sabit bir işin varsa, ek olarak freelance işler alabilirsin.

Bütçeye güzel katkı yapar. Ama bunun için tanıdık ve iş alabilen mimarlık ofisleri olmalı çevrende.

Eğer varsa, bence ilk olarak onlarla iletişime geçmelisin. Yolun açık olsun.

İnşaat Mühendisleri 4Cem Özkaranfil
    Katılımcı

Merhaba Hakan abi,

Açıkçası bende denedim yandan iş almayı ama pek başarılı olamadım.

Mimarlık ofislerinden iş alınacaksa, mutlaka tanıdık olacak.

Gerçi benim iş yaptıklarım mütteahit firmaydı, mimarlık ofisi sahibi arkadaşların günahını almayayım.

Kaan arkadaşımın tanıdığı ofisler varsa, güzel iş yapabilir. Ama mütteahitlerden uzak durmanı tavsiye ederim.

Serbest proje çizen bir mühendis görünce para ödememeye kalkıştı neredeyse hepsi. Aldığım avansa şükrettiğimle kaldım.

Fiyat çıkartmak için Mimarlık robotunun maliyet hesabı bölümünü kullanabilirsin. Baya gerçekçi ve güncel bilgi veriyor proje fiyatlandırmalarıyla ilgili.

Statik proje hesaplama diye bir bölümü var, oraya bakacaksın.

Gerçi şu anda piyasada iş almak için normal fiyatların çok altına iş yapanlar da var. Ama en azından sana bir genel bilgi verir.

İşlerin rast gitsin.

İnşaat Mühendisleri 5Sinan Balcıoğlu
    Katılımcı

Selam Kaan ,

Evet, Cem’in söylediği gibi fiyat çıkarmak için mimarlık robotunu kullanabilirsin.

Sana yol gösterir en azından fiyatlandırma aşaması için. Ama sağlam bir sözleşme yapmayı da atlama sakın.

Kendini korumak zorundasın, muhattabın tanıdık eş-dost bile olsa. Genelde para alamayanlar hep kontrat yapmayanlar oluyor 🙂

İşi alayım diye olur olmaz hepsine atlamamak lazım. Sana ekte IMO’nun tip proje kontratını da iletiyorum. Bunu kendine uyarlarsın.

Kolay gelsin.

statik sozleşme ornek

İnşaat Mühendisleri 6Engin Öztürk
    Katılımcı

Sana yapacaklarını sıralamaya çalışayım:

1. Statik proje ihtiyacı olan birisini bulmak (Tanıdık inşaat firmaları veya mimarlık ofisleri öncelikli. PRoje işlerinde herkes tanıdığıyla iş yapmayı sever.)
    2. Fiyat vermek üzere yapıyı incelemek (Mekanın yerleşim düzenini dikkate alacak biçimde iyice inceleyip, aklına takılanları sormalısın.)
    3. Fiyatını belirlemek ( Kaç günde çizeceğini ve ne kadar revizyon talebi olabileceğini dikkate almaya çalış, uğraştığına değsin.)
    4. Fiyatla birlikte sözleşmeni de götür (Fiyatını kabul ederlerse, 30% peşin almaya çalış ve sözleşmeni imzalat.)
    5.  Projeni hazırlarken iş vereninle, varsa mekanik ve mimari gruplar ile iletişim halinde ol.
    6. İşi bitir ve paranı al. (Alamazsan da hukukçu birisinden yardım iste.)

Para alamayanlar için de genel bilgi vereyim… Önce bir uyarın, ödemezse avukat bir arkadaştan tahsilat ihtarnamesi örneği alın.

Noterden bir ihtar çektiğinizde genelde parayı yatırıyorlar çünkü kimse başına iş almak istemiyor 🙂

İnşaat Mühendisleri 2kaanturkum
    Katılımcı

Bilgi veren,Tecrübelerini paylaşan Tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Umarım bu bilgiler sadece benim için değil benim ile aynı pozisyonda olan arkadaşlarım için de faydalı olur.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?

mart, 2024

25nis(nis 25)00:0027(nis 27)00:00Mimari Tasarım Araştırmaları Ulusal Sempozyumu IV

23haz(haz 23)00:0031mar(mar 31)00:00Türkiye’de Bizans Çalışmalarının Serüveni

24agu(agu 24)00:0028tem(tem 28)00:00İki Güneş Altında

20eyl(eyl 20)00:0026may(may 26)00:00İstanbul’un 500 Yılı Meşher’de

13eki(eki 13)00:0010mar(mar 10)00:00Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük Sergisi

19eki(eki 19)00:0007nis(nis 7)00:00Kendi Gölgesinde

26eki(eki 26)00:0024mar(mar 24)00:00Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi Sergisi

26eki(eki 26)00:0024mar(mar 24)00:00Pera Müzesi’nde Yeni Sergiler

28eki(eki 28)00:0010tem(tem 10)00:00"YÜZ YIL: Hem Evvel Hem Ahir"

01kas00:0003mar(mar 3)00:00Cumhuriyetin Yüzü

07kas(kas 7)00:0014nis(nis 14)00:00Üç İç Denizin Ülkesi

03ara(ara 3)00:0005nis(nis 5)00:00“Çocuklar İçin Erişilebilir Gelecek” EDİÇO Tasarım Yarışması

X
X