Profil fotoğrafı

Grafikerler

 • Açık Grup
 • 4 ay 2 hafta önce
 • 224

  Mesajları

 • 49

  üyeler

Gazete Tasarımı

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Grafikerler Gazete Tasarımı

Son güncelleme tarihi: Grafikerler 1Özgür Esenol şu anda
4 Kişi
6 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #3172
  Grafikerler 2Ethem Yeşilyurt
  Katılımcı

  Merhaba,
  “gazete tasarımında okunabilirlik ve görsel kaliteyi etkileyen faktörler” konusunda kaynak sağlayacak bilgilerinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  #3173
  Grafikerler 3Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Merhaba,
  Gazete konusunda dikkat edeceğimiz önemli hususlardan biri okuyucu kitlesidir ve seçtiğin kitleye uygun haber uzunluğu fotoğraf ve haber düzeni (örn cumhuriyet gazetesi görsele değil habere önem verir okuyucu kitlesi de buna alışmıştır. Posta gazetesi habere değil görsele önem verir okuyucuyu böyle alıştırmıştır. Düşünün cumhuriyet gazetesinin manken fotoğraflarıyla veya kaza resimleriyle dolu olduğunu veya posta gazetesinin resimlerden çok yazılarla dolu olduğunu. Buna sayfa düzeni mizampaj denir ve herkes kendi tarzında okuyucuyu tutar.
  Birinci sayfa tüm gazetelerde vitrindir ilgi çekici bir manşet olmalı ve manşet yazısını anlatan fotoğraf. Eğer ulusal bir gazeteyse herkesi ilgilendirecek haberler olmalı. Yerel gazetelerde ise o bölgeye ait valilik emniyet jandarma gibi kurumlardan yararlanılan basın bültenleri ve muhabirlerden haber yapılır.

  #3174
  Grafikerler 3Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Görsellik haberi tamamlayan en önemli unsurdur fotoğraf haberle uyuşmalı yazıdan abartılı bir büyüklükte olmamalıdır. Yazılarda okuyucu sıkacak bir şekilde olmamalı sayfa doldurmak amaçlı paragraf tekrarları yapılmamalı.
  Haber yazmanın belli bir kalıbı yoktur. genelde ajanslardan alınan haber sadece olayın taraflarını ve gelişmesini anlatır. Alınan haber düzenlenerek konulur ve bu muhabir ve yazar arkadaşların işidir.

  #3175
  Grafikerler 2Ethem Yeşilyurt
  Katılımcı

  Çok teşekkürler Timur bey, çok faydalı oldu yazdıklarınız.

  #3176
  Grafikerler 3Timur Kıroğlu
  Katılımcı

  Rica ederim. Kolay gelsin.

  #3177
  Grafikerler 7Harun Akıncılar
  Katılımcı

  Merhaba,
  Benim ekleyebileceklerim de;
  Sayfa düzeni çok önemlidir okuyucunun aklı karışmamalı haber akışını takip etmelidir. sayfada yerel haber siyasi haber spor haberi gibi ayrımlar yapılmalı ve o sayfaya ait olacağı düşünüşen haber konulmalı örn spor sayfası son sayfanın arkasından başlar.. içeri devam eder. yerel gazetelerde ise son sayfadan başlar genelde. Kolay gelsin.

  #3178
  Grafikerler 8Özgür Esenol
  Katılımcı

  Gözlem en iyi kaynaktır. Bence Timur bey’in sınıflandırmış olduğu gazetelerden alıp, incelemelisiniz. Yerel ve ulusal…

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X