Profil fotoğrafı

Endüstriyel Tasarımcılar

 • Açık Grup
 • 1 yıl önce
 • 234

  Mesajları

 • 51

  üyeler

Rhinoceros 4

Son güncelleme tarihi: Endüstriyel Tasarımcılar 1Arda Selçuk şu anda
2 Kişi
5 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #3033
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Cem Gülener
  Katılımcı

  Arkadaşlar merhaba,
  Rhinoceros 4 hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

  #3034
  Endüstriyel Tasarımcılar 3Arda Selçuk
  Katılımcı

  Rhino 4, yeterince basit ve etkileşmesi kolay olan Rhino3 ara yüzüne fazla dokunmamış, hatta hiç dokunmamış da diyebiliriz. Yeni gelen tüm fonksiyonlar işlevlerine göre eski alt başlıkların altında kendilerine yer bulmuşlar. Bu da Rhino 4?e alışma konusunda hiçbir Rhino 3 kullanıcısının sıkıntı çekmeyecek olması demek. İlk kullandığınızda ?ne oluyo?? dedirten belki de tek şey çoklu seçmenin standart olarak ctrl tuşu yerine shift tuşuna alınmış olması. İsteyen onu da eski haline getirebilir ama ben nedense değiştirmedim.

  #3035
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Cem Gülener
  Katılımcı

  Yeni özellikler neler peki?

  #3036
  Endüstriyel Tasarımcılar 3Arda Selçuk
  Katılımcı

  İlk olarak Rhino4?ü ilk denediğimde ?olley? veya ?oh be? gibi tepkiler vermeme neden olan geliştirilmiş ?fillet? özelliği oldu. Allias?ta var rhino?da niye yok dediğimiz ?variable fillet?, yani aynı kenarda farklı geçiş yarıçapları belirleme, özelliği rhino4?te var, ve çalışıyor. Değişkenlik sadece fillet komutuna değil ?chamfer? ve ?blend surface? komutlarına da verilmiş. İkinci en önemli yenilik ise yüzey komutlarına ?history? eklenmiş olması. Bu demek oluyor ki, yüzey örerken kullandığımız eğrileri çekiştirdiğimizde, örmüş olduğumuz yüzey de yaptığımız değişikliğe uygun olarak değişiyor.
  Ben de öncelikli olarak rahatlama yaratan bir gelişme de ?boolean? konusunda. ?single region boolean?, yani çoklu seçimimize temas eden herhangi bir ?curve? ün içinde veya dışında kalan bölgeyi ayrı olarak birleştirebiliyoruz. Özellikle minik minik bir sürü çizgi veya kenar seçmemiz gerekiyorsa yardımımıza ?automatic selection? yetişiyor, bunun sayesinde uç uca ekli yüzlerce minicik şeyi bir seferde seçebiliyoruz.Bence modelleme konusunda söylenmesi gereken, eğri ,kenar ve bununla ilişkili yüzeyler arasında artık rhino3 te olmayan gerçek bir ilişki var. Örneğin iki yüzeyin kesişimini belirleyip, kesişimde yaptığımız değişiklik, artık birleşen yüzeylere de yansıyor. Maalesef fillet komutu iddaa edildiği kadar etkin çalışamıyor (hala!), niye derseniz anlatılmaz yaşanır diyebilirim ancak.

  #3037
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Cem Gülener
  Katılımcı

  Ooo bayağı yenilik varmış. Ve çok iyi ve faydalı komutlar geliştirmişler gerçekten. Çok sağol Arda.

  #3038
  Endüstriyel Tasarımcılar 3Arda Selçuk
  Katılımcı

  Rica ederim.

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X