Profil fotoğrafı

Endüstriyel Tasarımcılar

 • Açık Grup
 • 1 yıl 1 ay önce
 • 234

  Mesajları

 • 51

  üyeler

Overprint nedir?

Son güncelleme tarihi: Endüstriyel Tasarımcılar 1Alp Ezeroğlu şu anda
2 Kişi
6 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #3012
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Alp Ezeroğlu
  Katılımcı

  Bazı metinleri baskıdan önce convert ettim. (Frehand) Baskıda sarı renkli metinler resmen yeşile dönüşmüş. Matbaa hatayı kabul etmiyor. Convertl metinlerin overprintinden bahsetti. Nedir, nasıl çözebilirim?

  #3013
  Endüstriyel Tasarımcılar 3Harun Akıncılar
  Katılımcı

  Overprint sözcük olarak ?üzerine bas? demektir. Renk ayrımında Overprint olarak işaretlenen bir objenin altında yer alan farklı renkteki obje zeminleri boşaltılmaz dolu olarak yer alır.
  Bu nedenle Overprint verilmiş bir obje, altındaki renkleri örtecek kadar koyu bir renge sahip olması gerekir. Çünkü ofset baskıda kullanılan boyalar yarı şeffaftır ve üste basılan renk alttaki renkle etkileşir ve belli oranda karışır. Overprint genel ve normal şartlarda çok kullanılan ve devreye alınan bir özellik değildir ama yapılan işe göre renklerin üst üste bindirilmesi ve oymaması gerekebilir.

  #3014
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Alp Ezeroğlu
  Katılımcı

  Bir örnekle açıklar mısınız?

  #3015
  Endüstriyel Tasarımcılar 3Harun Akıncılar
  Katılımcı

  Örneğin gümüş ofset yaldız bir zemin üzerine siyah renk yazı veya obje kullanılırken siyahı oydurmadan zemin üzerine bastırmalıyız. Bunun yanısıra yanlışlıkla Overprint bırakılan renkler baskı sonrası istenmeyen sonuçlara da neden olabilir.
  Küçük bir örnek yapacak olursak Illustrator´de örnek iki kare obje yaratalım. Objelerimize %100 Yellow (sarı) ve %100 Cyan (mavi) dolgu rengi verelim ve açık olan sarı renkli objemizi üste alarak bir bölümünü mavi olan objemizin üzerine getirelim.
  Normal şartlarda Overprint verilmemesi gereken bir durumdur. Normal olan bu durumda alınacak filmde sarı ile mavi objenin kesiştiği nokta mavi filmde boş olarak çıkar ve iki renk üstüste binmeden ve sorun olmadan basılır.
  Siyah renk font convert edildiğinde otomatik olarak overprintli olacak gelir. Siyah yazının overprintli olması iyidir. Çünkü bazıları epey küçük ve ince olabilecek yazıların altı basılmazsa, baskı sırasında kayma olursa, yazının kenarlarından görünebilecek olan beyaz zemin kötü görünür.
  Yazınızın rengini mavi yapmanız gerektiğini düşünelim. Zemininiz de turuncu? Aşağıda gördüğünüz gibi overprint özelliği korunmaya devam ediyor, yani mavi yazının altı oyulmayacak? Bütün renkler o alanda da basılacak?
  Oysa yapmanız gereken bir şey var? overprint özelliğini iptal etmek?

  #3016
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Alp Ezeroğlu
  Katılımcı

  Nereden ayarlanıyor peki bu overprint?

  #3017
  Endüstriyel Tasarımcılar 3Harun Akıncılar
  Katılımcı

  Preferences bölümünde bulabilirsin.

  #3018
  Endüstriyel Tasarımcılar 2Alp Ezeroğlu
  Katılımcı

  Teşekkürler, ilk defa karşılaştım. İlginç gerçekten, o ayarı nasıl bozmuşum ki…

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X