Profil fotoğrafı

3D Uzmanları

• Açık Grup
  • 2 hafta 3 gün önce
  • 281

Mesajları

• 102

üyeler

DOSYA BOYUTUNU KÜÇÜLTME

Mesleki Paylaşımlar Forumlar 3D Uzmanları DOSYA BOYUTUNU KÜÇÜLTME

Son güncelleme tarihi: Eser Gündüz şu anda
3 Kişi
4 yanıt
    Gönderi
    Özge Akcan
    Katılımcı

Merhaba,
    Boyut olarak yüklü bir dosyayı küçültmek için purge yapıp gereksiz layer ları temizledim. Ama yeterli bir küçülme sağlayamadım. Ayrıca dosyam anlamsız bir şekilde 20- 25 mb büyüklüğüne çıkıyor birden. Anlayabilmiş değilim.
    Bir bilen var mıdır acaba, neden? Ya da çözüm?

Özgür Esenol
    Katılımcı

Merhaba,
    Çizimi seçerek “wblock” yaparsan, (kısa yolu;w+enter) gereksiz her şeyden kurtulup dosya boyutunu küçültebilirsin.

Eser Gündüz
    Katılımcı

Merhaba,
    Öncelikle sorun, cad dosyasının bozukluğundan kaynaklı olabilir. Bu da bu reel olmayan büyük ebatlarla karşı karşıya bırakır bizi.
    Wblock, evet ebatlarda bir küçülme sağlayabilir ama her dosyada kullanılabilecek bir komut değildir. Şöyle ki; gerekli ama o anda aktif olmayan blok ya da layerları da siler. Ya da layout sistemi kurduysanız onu yeni çizim sayfasına taşımaz.
    Bu anlamda öncelikle;
    File’dan Drawing Unilities ve oradana da Recovery Drawing and xrefs ile autocad dosyasını tamir etmelisin.
    Ardından dosyayı dxf formatında kaydedip tekrar dwg ye çevirirsen sorunu çözersin.
    Biraz zahmetli ama etkili bir yöntemdir.

Özge Akcan
    Katılımcı

Evet gerçekten cad bir sürü sorun ayıkladı revover yaptığımda.
    Layout çalışmıyorum ama wblock yaptığımda dosya küçülse de bir zaman sonra aynı büyüme tekrarlıyordu. Yani bozuk dosya olduğundan yine hayali ebatlara çıkıyordu çizim.
    Recover bu işi çözdü. İnanılmaz derecede küçüldü dosya. 25 mb dan 2,4 mb ta düştü 🙂
    Teşekkürler

Eser Gündüz
    Katılımcı

Rica ederim 😉

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X