Rem Koolhaas

Okuma Süresi: 1 dak

 

Rotterdam’da doğan Rem Koolhaas gençliğinde dört yıl babasının kültür alanında yönetici olarak çalıştığı Endonezya’da yaşadı. Mimarlık kuramı üzerine bir kitap olan Delirious New York’un yayınlanmasının ardından genç yaşında ilk uluslararası ününü kazandı.

Koolhaas’ın yapıtları teknoloji ile insanlık arasında bir bağ kurmaya çalışır. Akla dayalı, analitik bir yaklaşım uygular ve yörünge kavramını tasarımlarında yenilikçi ve radikal biçimde kullanmasıyla tanınır. Malzemeleri, çoğunlukla uzatarak ya da düzleştirerek ve rijit malzemelerin yumuşak görünmesini sağlayarak heykelsi bir yöntemle kullanır.

Tasarımları Klasisizm, Modernizm, Formalizm ve Dekonstrüktivizm’den öğeleri de içinde barındıran kaynakların eklektik karışımından oluşmaktadır. Bu fikirler ile beslenen konseptleri, Rem Koolhaas’ın tasarımlarını yaratıcı ve benzersiz formlara dönüştürmektedir.

Rem Koolhaas günümüzde hem risk almasıyla hem de kentsel yaşamın toplumsal ve felsefi yanlarıyla ilgilenmesiyle tanınan, günümüzün en çok rağbet gören mimarlarından biridir.

Rem Koolhaas, Hollanda Film ve Televizyon Akademisinde başladığı eğitimini, Londra’daki Mimarlık Vakfı Mimarlık Fakültesinde ve New York eyaletindeki Ithaca şehrinde bulunan Cornell Üniversitesinde devam ettirdi.

Koolhas, hollandalı bir mimar ve mimarlık teorisyenidir. Aynı zamanda Harvard Üniversitesinde dersler vermektedir.

Halen Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan OMA (Office for Metropolitan Architecture) ve AMO (Architectuur Metropolitaanse Officie) kuruluşlarının yöneticiliğini yapmaya devam etmektedir. 2005 yılında Mark Wigley ve Ole Bouman ile Volume Magazine adlı bir derginin kurucusu olmuştur.

2000 yılında Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanan Rem Koolhaas, 2008 yılında Time dergisi tarafından Dünya’nın gidişatını en çok etkileyen 100 kişisi arasında gösterildi.

Koolhaas 7 Haziran – 24 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen dünyanın en seçkin mimarlık etkinlikleri arasında gösterilen Venedik Mimarlık Binenali’nin küratörü olarak seçildi.

Kazandığı ödüllerden bazıları:

  • 2000 Pritzker Mimarlık Ödülü
  • 2001 Chevallier de Légion d’honneur
  • 2003 Praemium Imperiale
  • 2004 Kraliyet Altın Madalyası
  • 2005 Çağdaş Mimarlık için Avrupa Birliği Ödülü
  • 2007 Fahri Doktorluk Unvanı, Katolik Üniversitesi, Leuven, Belçika

Etiketler:
Bu Wiki'yi Faydalı Buldunuz mu ?
Hayır
Okunma: 15327
Önceki: Philip Johnson
Sonraki: Renzo Piano

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X