Site ve Forum Kuralları

Forum kuralları kesindir. Kurallara uymayan üyelerimizin üyelikleri dondurulur. Kurallara uymamaya devam edenler ise üyelikten ihraç edilirler.

1.Üye olma, üyeliği sürdürme ve yöneticilik kuralları
1.1. Üye olurken hukuksal hal ve yükümlülüklerinizi belirten genel site içi kuralları, açıklamaları ve forum kurallarını okuyunuz. Sözleşmeyi kabul ettiğinizde, tüm site kullanım kurallarını, sözleşme içeriğini okuduğunuz ve yükümlükleri kabul ettiğiniz anlaşılacaktır.
1.2.Sosyal foruma üye olurken gerçek Ad ve Soyadınızı kullanın.
1.3.Üyelerin gerçek kişi olmadıkları, kendi ad ve soyadını kullanmadıkları tespit edilirse, üyelikleri durdurulur.
1.4.Forumda yazdıklarınız, yöneticinin onayından sonra yayınlanır.
1.5.Sosyal forum foruma ilk üye olduğunuzda “Kullanıcı” olursunuz, daha sonra foruma katkı derecenize göre yeni gruplara geçebilirsiniz. Üye grupları aşağıdaki gibidir.
§ Kullanıcı (Forumobot)
§ Uzman (İnforobot)
§ Denetliyici (Moderobot)
§ Düzenleyici (Editobot)
§ Yönetici (Masterobot)
1.6.Üyeler belli üyelik gruplarına geçtiklerinde, kendilerini Sosyal Forum’a tanıtmaları istenebilir. Gerçek kişi olduklarını kanıtlamaları gerekebilir.
1.7.Yönetici ekibinin kendine özgü kuralları vardır. Bu kurallar üyeler bu gruplara davet edildiklerinde kendilerine bildirilecektir.
1.8.Kurallara uymayan üyelerin, yöneticilerin ve diğer gruptaki üyelerin üyelik hakları önceden bildirimde bulunmaksızın azaltılabilir, durdurulabilir, silinebilir.
1.9.Mimarobot sitesinin üyelik kurallarına ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

2.Foruma içerik gönderme, yayımlanan içerik ile ilgili kurallar
2.1.Türkçe ve Dil Kuralları
2.1.1.Forumun dili Türkçe’dir. Cevap yazarken ve yeni konu açarken Türkçe dil kurallarına dikkat ediniz. Türkçe dil kurallarına uygun olmayan cevaplar ve konu önerileri onaylanmayabilir veya silinebilir.
2.1.2.Sitede yanlışlık gördüğünüz Türkçe hatalarını yönetime bildiriniz.
2.1.3.Forumda büyük harf kullanmayın. Düzgün cümleler kurunuz, harflerin yazım şekillerine, noktalamaya dikkat ediniz.
2.1.4.Cevabınızı sadece büyük veya küçük harflerle yazmayın.
2.1.5.Özel isimlerin ilk harfi büyük yazılır. Örnek: Türkiye, İzmir, Ahmet vb.
2.1.6.W, Q, X Türkçe harfler değildir. Türkçe sözcüklerde bu harfleri kullanmayınız.
2.1.7.Olması gerekenden fazla harf kullanmayalım.
2.1.8.Yazım kurallarını Türk Dil Kurumu (http://www.tdk.gov.tr/) sayfasında bulabilirsiniz.
2.2.Kaynak gösterme kuralları
2.2.1.Kendinize ait olmayan bir içeriği kaynak belirtmeden yazmayınız. Eğer bir kaynaktan alıntı yapıyorsanız, içeriğin sahibinden izin alınız. İzin alınmadan herhangi bir içeriği kopyalamayınız.
2.2.2.Eğer bir yerden alıntı yapıyorsanız lütfen kaynağını belirtin. (unutmayın Internet kendi başına bir kaynak değildir. “Internetten”, “epostamdan kaynak”, “Alıntı” vb. olarak kabul edilemez)
2.2.3.Kendi fikirlerinizi yazınız. Kopyala yapıştır işlemi yapmayınız, alıntı yapmak zorunda kalırsanız kaynağını belirtin ve hukuka uygun olarak fikirlerinizi belirtin.
2.2.4.Kendinize ait olmayan fotoğraf, video, şiir, hikaye, haber vb. yayınlamayın.
2.2.5.Alıntı kurallarına göre içeriğin sadece belli bir kısmı kaynak belirtilerek, sizin yorumlarınızla beraber yayınlanabilir. Tüm içeriği kaynaktan kopyalayıp yapıştırmanız kabul edilmez.
2.2.6.Kaynak gösterme şekilleri konusunda aşağıdaki adreslerden bilgi alabilirsiniz. Wikipedia – Kaynak gösterme , Gazi Üniversitesi Tez Yazım Kılavuzu
2.3.Telif hakları
2.3.1.Forum kullanıcıları ve üyeleri, telif hakkına konu olan bilgi ve materyalleri açık bir izin almadan, geçerli bir savunması veya haklı bir sebebi olmadan yasadışı yollarla iletmek amacıyla Sosyal forum sitesini kullanamaz.
2.3.2.Siteye makaleler, görüntüler, öyküler, yazılım veya telif hakkına konu olan veya benzeri içerik koyan kullanıcılar, siteye yükledikleri içeriğin üçüncü şahısların telif haklarına veya başka haklarına (özel hayatın gizliliği veya ifşayı men etme hakları gibi) tecavüz etmediğinden veya bu hakları ihlâl etmediğinden emin olmalıdırlar.
2.3.3.Sosyal forum kullanıcıları ve üyeleri, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası, Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Türk Ticaret Kanunu, Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun, Türk Ceza Kanunu ve diğer mevzuat hükümlerine riayet etmeyi ve bunları ihlal etmemeyi kabul ederler.
2.3.4.Üyeler bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da yasal düzenlemelerden kaynaklanan telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları dahil her türlü fikri ve sınai mülkiyet hakları ile korunan ya da bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dahil olmak üzere; sahibinden ya da hakları elinde bulundurandan önceden yazılı izin almaksızın kullanmamalı, 3.kişilerin kullanımına sunmamalıdır.
2.4.İçerik gönderme kuralları
2.4.1.Sosyal forumda içerikler kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız ve taciz edecek şekilde, yasalara aykırı bir amaç için, başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde olamaz.
2.4.2.Forumlara katılanların siyasi, politik, terör, dini veya benzeri yazıları okuyucuların birbirleri hakkındaki olumlu, olumsuz, doğrudan veya dolaylı içerikleri kesinlikle onaylanmayacaktır. Forumda, din, dil, ırk ayrımına yönelik olan ve/veya nefret söylemi içeren yorum ve görseller gönderilmesi kesinlikle kabul edilemez.
2.4.3. Sosyal foruma cinsel/pornografik içerik gönderilemez, bu amaçlı sitelerin linkleri paylaşılamaz. 2.4.4.Aynı konuda daha önce yayınlanmış bir yazı varsa, tekrar açılan konu önerileri veya cevaplar yayınlanmazlar.
2.4.5.Cevaplarınız veya açmış olduğunuz konular, forum yönetimi tarafından uygun görülmediği taktirde istenildiği zaman silinebilir.
2.4.6. Forum üzerinden reklam yapılması veya satış amaçlı sitelere bağlantı gönderilmesi kesinlikle kabul edilemez.
2.4.7.Sosyal forum platformu herkesin istediğini yazması için bir alan değildir. Sosyal forum her konuda tarafsız değildir. Yönetim kadrosu istediği konuların yayınlanmasını engelleyebilir.
2.4.8.Forumlara yazdığınız yazıları gönderirken dikkatle düşünün. Yazdıklarınız İnternet’te sürekli duracaktır. Yazılarınız siz üyelikten ayrıldıktan sonra da sitede kalacaktır. Arama motorları bu içeriği bulurlar. Kendi isminizi arama motorlarında aradığınızda bu içerikler karşınıza çıkacaktır.
2.4.9.Sosyal forum üyelerine reklam, sarkıntılık, küfür vb içerikli iletiler göndermeyin. Tüm iletileriniz yasalar çerçevesinde olmak zorundadır. Kişilere gönderdiğiniz mesajlar ve IP adresleriniz saklanmaktadır. Bu bilgiler yasal bir kovuşturmada kanun uygulayıcılarla paylaşılacaktır.
2.5.Kişilik hakları
2.5.1.Konuyu yazana veya forumdaki diğer yazarların kişilik haklarına saygılı olun. Şirketler, firmalar, markalar, forumda yazan veya yazmayan kişiler hakkında yorumlar yapmayınız, iletiler göndermeyiniz.
2.5.2.Küfür kullanmayın. Yazdığınız yazının internette herkes tarafından okunabileceğini unutmayın. Forumlarda yazdıklarınızın arama motorları tarafından bulunacağını unutmayın.
2.5.3.Sosyal forum forumlarındaki amaç okuyucuların kurallar çerçevesinde fikirlerini paylaşmalarıdır. Sıralamada yüksekte gözükmek için üst üste yorum, cevap yazmayınız.
2.5.4.Kişisel mesajlarla bir başka okuyucuya göndereceğiniz her ileti, Sosyal forum tarafından saklanmaktadır.
2.5.5. Kendinizin veya başkalarının şahsi bilgilerini (telefon numarası, adres vs.) forum üzerinden paylaşmayınız. Üye şifrelerini ve diğer üyelik bilgilerini koruma sorumluluğu üyelere aittir.

3. Kanunlara Uygunluk
3.1.Sosyal forum üyelerinin, Sosyal forum sitesini ve altyapısını yukarıda belirtilen şartlara ve yasalara aykırı olarak kullandığını tespit ederse, kullanıcıyı yetkili makamlara bildirmek hakkına sahiptir.
3.2.Yukarıda belirtilen maddelerden bir ya da bir kaçını ihlal eden kullanıcıları ve üyeleri, bu ihlal nedeniyle cezai ve hukuki olarak şahsen sorumludurlar. Ayrıca bu ihlal nedeniyle, olayın hukuk alanına intikal ettirilmesi halinde Sosyal forum’un kullanıcıya karşı bu koşullara uyulmamasından dolayı tazminat hakkı saklı olacaktır.
3.3.Sosyal forum kullanıcıları ve üyeleri,Sosyal forum İnternet sitesini kullanmakla, site hakkında veya site ile ilgili bir ihtilâfın çıkması halinde, bu ihtilâfın kanunlar ihtilâfı kurallarına bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tâbi olacağını ve bu kanunlara göre çözümleneceğini kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, İstanbul Mahkemelerinin görev ve yer olarak yetkili olacağını da kabul etmiş olurlar.

4.Diğer Hususlar
4.1.Bu site, Mimarobot’a ait olup, onun tarafından işletilmektedir. Bu sitedeki hiçbir malzemeyi buna kod ve yazılım da dahil olmak üzere, değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz, başka bir bilgisayara yükleyemez, postalayamaz, iletemez ya da dağıtamazsınız.
4.2.Sitenin yönetimi, yüklenilen içerik ve üyeler ile ilgili alınacak tüm kararlarda nihai karar yetkisi Sosyal Forum yönetimine aittir. Site kuralları ve politikaları üyelerin yorumuna veya tartışmaya açık değildir.
4.3. Üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerindeki bilgiler, ürünler ve hizmetler hiçbir şekilde denetlenmemektedir ve ‘olduğu gibi’ yayınlanmaktadır. Sitedeki bilgilerin güvenirliğine, kesinliğine ve doğruluğuna dair bir garantimiz yoktur ve sayfamızda yayınlanan malzemelerden herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Gerek site üzerinden bağlantı sağlanan gerekse Üyeler tarafından sosyal foruma gönderilen harici linklerle ilgili olarak Mimarobot’un hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.
4.4. Üyeliğinizin başlangıcıyla birlikte siteden e-posta almayı kabul etmiş sayılırsınız. Ancak dilerseniz kullanıcı panelinizden gerekli ayarlamaları yaparak, e-posta iletimini sınırlayabilir veya tamamen inaktif hale getirebilirsiniz.
4.5.Size ulaştırılan epostalarda ve internet sayfasında reklam yayınlanabilir. Üye bilgileriniz sizin zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun içerik, hizmet ve reklamları size ulaştırabilmemiz ve istatistiki raporla oluşturabilmek amacıyla kullanılabilir. Sayfada yayınlanan genel istatistik sonuçları reklam verenlere paylaşılabilir.
4.6. Forumları kullanırken aşağıdaki maddeleri kabul etmiş sayılmaktanız:
▪ Reklam ve ticari amaçlı hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak
▪ Herhangi bir kullanıcının forum alanlarını kullanmasını engellememek.
▪ Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dahil olmak üzere; hiçbir türden yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız veya tahrik edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
▪ Zarar verebilecek hiçbir bilgi yazılım ya da başka bir malzeme ya da bir virüs postalamamak ya da iletmemek.
▪ Telif hakları,ticari marka hakları ya da bir başkasının gizlilik hakkını çiğneyen ya da bu tanıma uyan her türlü malzemeyi sahibinden ya da haklarını elinde tutan kişiden izin almaksızın hiçbir bilgi yazılım ya da malzeme postalamamak ya da iletmemek.
▪ Yazılan ve/veya yayınlanan herhangi bir malzeme ile ilgili olarak Mimarobot herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Üyeler tarafından Sosyal Forumda paylaşılan içeriklere ilişkin tüm sorumluluk, içeriği yükleyen üyeye aittir.
▪ Sosyal Forum yönetiminin gözünden kaçmış olabilecek, Site kurallarına ya da kanunlara aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri Sosyal Forum yönetimine raporlamanız, bu tür içerikleri daha etkin bir şekilde takip edebilmemizi sağlayacaktır.
4.7.Yukarda belirtilen ya da belirtilmeyen nedenlerden doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.
4.8.Sosyal forumun tüm alanlarını ve üçüncü şahıs sitelerinden alınan haberleri, denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Sosyal forum, uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını elinde tutar. Gerekli durumlarda yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkı her zaman Sosyal forum de saklıdır.
4.9.E-posta adresiniz ve kişisel bilgileriniz izniniz olmadan üçüncü şahsılarla paylaşılamaz ancak resmi makamlardan üyeye yönelik suç duyurusu yada resmi soruşturma talebi gelmesi halinde veya üyenin sitenin çalışmasını engelleyecek herhangi bir elektronik sabotaj ve/veya saldırı yaptığının tespit edilmesi halinde üyelik bilgilerinizin açıklanma hakkını Sosyal forum sitesi kendinde saklı tutar.
4.10.Bu anlaşma, Sosyal forum tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Anlaşmanın son bulması halinde, forum alanlarına erişme yetkiniz kalkacaktır. Sosyal forumdan bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumluluklarınız devam edecektir. Yüklenen içerik ve kullanıcı isimleri sosyal foruma mal olmuş sayılacağından, Mimarobot’un üyeliği sona erdirdiği haller haricinde, üyeliğin sonlandırılması, içeriğin silinmesi gibi talepler kabul edilmemektedir.
4.11. Mimarobot’un sosyal forum kullarını dilediği zaman güncelleme ve değiştirme hakkı saklıdır. Güncellenen veya değiştirilen kurallar sitede yayınlandığı anda yürürlüğe girer.

Herkes hür iradesiyle ve forum kurallarını kabul edererek üye olduğundan, tüm üyelerden site kurallarına uymaları da beklenmektedir. Sitede işlem yapmaya başladığınız andan itibaren site içerisinde yer alan tüm kural ve politikları kabul etmiş sayılırsınız.

Son güncelleme: 30/12/2019

X
X